W razie konieczności obecności kapłana proszę dzwonić: 664-091-035

 

Więcej

 

Więcej

KRZYŻ PARAFIALNY

Więcej

RELIKWIE ŚWIĘTYCH

Więcej

HISTORIA PARAFII

Krótki zarys historii powstania parafii.

Więcej

PROJEKT BUDOWY KOŚCIOŁA

Zapraszamy do zapoznania się z koncepcją wyglądu nowego budynku Kościoła.

Więcej

Od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r. trwał w Kościele katolickim
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia Bożego.

Więcej

GALERIA

W galerii znajdziecie Państwo krótkie fotorelacje
z uroczystości i wydarzeń, które odbyły się w naszej parafii.

Więcej

 

 

Widok od strony parkingu
Widok od strony parkingu

 

Widok od ul. Poznańskiej
Widok od ul. Poznańskiej

 

Widok od strony ul. Poznańskiej (po zniwelowaniu starych fundamentów)

 

Widok od strony głównego wejścia

 

Widok od ul. Promowej

 

Widok całości kompleksu "z lotu ptaka"

 

Widok wnętrza - prezbiterium
Widok wnętrza - prezbiterium

 

Widok wnętrza - tył nawy
Widok wnętrza - tył nawy

 

Ogrodzenie terenu kościoła od strony parkingu
Ogrodzenie terenu kościoła od strony parkingu

 

Ogrodzenie kościoła od parkingu 2
Ogrodzenie kościoła od parkingu 2

 

Ogrodzenie kościoła od ul. Poznańskiej
Ogrodzenie kościoła od ul. Poznańskiej

 

 

 

Dlaczego właśnie tak? - czyli jak to wszystko się zaczęło

 

         Kiedy 1 września 1999 roku została utworzona parafia pw. św. Augustyna w Czapurach, obejmująca tereny Czapur, Wiórka, Głuszyny Leśnej i Kubalina, licząca ok. 1420 parafian, nawet Ks. Arcybiskup miał pewne wątpliwości czy nie będzie to jednostka zbyt mała, aby postawić i utrzymać budynki kościelne. Jedynie fakt dość dużej odległości od kościołów w Poznaniu Starołęce oraz Głuszynie, a także prośby mieszkańców chcących stworzyć własną wspólnotę, przekonały Ks. Arcybiskupa.

       Nikt wówczas nie przypuszczał, jak szybko rozwinie się na tych terenach budownictwo mieszkalne, jak błyskawicznie wzrośnie liczba parafian. Na chwilę obecną "stara" część parafii liczy ok. 3 tys wiernych. A powoli dołącza do nas nowe osiedle - Osiedle Leśne.

          To, co było wystarczające na początek, dla 1400 osób - tymczasowa kaplica, nie wystarcza obecnie dla tak dużej ilości ludzi. Jak możemy zauważyć uczestnicząc w Mszach Św., nawet podwójny system wentylacji, który nasza kaplica otrzymała w trakcie remontów "wysiada" wobec tłumu modlących się.

         Chcąc zwiększyć komfort spotkań modlitewnych, już w trakcie remontów, wraz z naszymi "budowlańcami" oraz parafialnymi aktywistami zaczęliśmy "główkować" w jaki sposób powiększyć przestrzeń użytkową. Pomysłów było wiele, mniej lub bardziej szalonych: powiększenie kaplicy, budowa na starych fundamentach, kościół przy cmentarzu, kupno nowej działki pod budowę itd. itp..  Pan Bóg, życie, specjaliści, prawo budowlane - kolejno weryfikowali wszystkie te pomysły.

          Tak pokrótce:

- powiększenie kaplicy - wiązałoby się z tak gruntowną zmianą, że właściwie byłaby to budowa całkowicie od nowa, poza tym jak rozwiązać sprawę liturgii w czasie, kiedy kaplica byłaby przebudowywana (kwestia nie miesięcy, ale zapewne lat)

- stare fundamenty - pomijając fakt ich obecnego stanu (została przeprowadzona wstępna analiza, koszt badań gruntownych i dokładnych okazał się bardzo wysoki, w razie opinii negatywnej byłyby to potężne pieniądze "wyrzucone w błoto") fundamenty leżą tak blisko linii wysokiego napięcia że nierealna byłaby budowa w zgodzie z prawem budowlanym (ewentualnie można by procesować się z "energetyką", ale proszę sobie wyobrazić czas takiego procesu i koszt)

- działka parafialna przy cmentarzu - po pierwsze wg. planu zagospodarowania przestrzennego nie ma tam miejsca na kościół tylko na cmentarz i związane z nim zaplecze techniczne, po drugie "wojsko" wyznaczyło maksymalną wysokość funkcjonujących przy cmentarzu ewentualnych budynków - 12 m (jest to wysokość całkiem wystarczająca jeśli chodzi o małą kaplicę cmentarną, natomiast na pewno niewystarczająca jeśli chodzi nawet o mały kościółek), po trzecie koszt doprowadzenia wszelkich mediów (na obecnym terenie kościelnym mamy to wszystko już zapewnione)

- nowa działka - pytanie gdzie? oraz kwestia dodatkowego kosztu zakupu działki

         Zmieniali się też ci, którzy chcieli mieć udział w projekcie. W końcu Pan Bóg postawił na naszej drodze panów: Jarosława Targońskiego i Jana Zinkiewicza - których biuro projektowe znajduje się w Mosinie. Obydwaj uczestniczyli już w wielu dużych i trudnych przedsięwzięciach, również tych "kościelnych". Jednocześnie są ludźmi czynnie zaangażowanymi w działania duszpasterskie w swoich parafiach, co jest sporym plusem - nie trzeba im wyjaśniać wielu spraw związanych z funkcjonowaniem świątyni, znają je z życia. Bazując na swoich doświadczeniach parafialnych, obserwując przez dwa lata realia i potrzeby naszej rozrastającej się wspólnoty, stworzyli projekt kościoła najprostszy, wykorzystujący wszystkie atuty działki i starej kaplicy, możliwy do realizacji, a jednocześnie estetyczny, w pełni wkomponowany w nasze środowisko.

          Budowa odbywać się ma w trzech etapach:

- postawienie "nawy głównej" - części najwyższej, pomiędzy obecną kaplicą a budynkiem obecnego probostwa. W tym czasie życie liturgiczne odbywać się będzie bez przeszkód w starej kaplicy

- włączenie kaplicy do gmachu kościoła, obecna kaplica stanie się boczną kaplicą z przeznaczeniem do "mniejszych nabożeństw" oraz do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania (na tym etapie życie liturgiczne przeniesie się do wybudowanej już "nawy głównej"). Wówczas powstanie też kruchta oraz wejście główne do kościoła - od strony parkingu gminnego

- wreszcie ostatni etap obejmować będzie stworzenie zaplecza parafialnego (dwie dodatkowe salki z kuchnią i toaletami + zakrystia + dwa magazynki na sprzęt kościelny) na terenie obecnego ogrodu za probostwem, a także delikatną przebudowę probostwa (powiększenie poczekalni przy biurze parafialnym, zagospodarowanie piętra probostwa na wikariat oraz pomieszczenie dla gości - rekolekcjonistów)