Dzwonić w razie konieczności obecności kapłana: 604-422-072

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

5 Niedziela Wielkiego Postu

18.03.2018 

 

1. Nabożeństwa wielkopostne: droga krzyżowa w każdy piątek: dla dzieci o godz. 17.00, dla dorosłych i młodzieży po Mszy o godz. 18.00; Gorzkie Żale w niedziele o godz. 15.00, po Gorzkich Żalach Msza św. bez kazania.

 

2. Dzisiaj:

 

- podczas uroczystej Eucharystii o godzinie 13.00 sprawowanej w Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu na Wzgórzu św. Wojciecha, Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki dokona zawierzenia Archidiecezji Poznańskiej św. Józefowi, patronowi Kościoła i rodzin. Poszczególne parafie dokonują tegoż aktu zawierzenia podczas Mszy św. dziś i jutro

 

- obowiązkowe spotkanie po Mszy św. dziecięcej będą mieli rodzice dzieci, które przyjmą 1 Komunię dnia 26 maja. W niedzielę za tydzień natomiast rodzice pierwszokomunistów z 12 maja

 

3. W poniedziałek:

 

- przypada uroczystość św. Józefa, patrona rodzin, a zwłaszcza ojców. Zapraszam serdecznie wszystkich mężczyzn, szczególnie zaś ojców dzieci I-szo Komunijnych i kandydatów do bierzmowania na Mszę św.  o godz. 18.00. Powierzymy się wszyscy opiece Oblubieńca Najśw. Maryi Panny

 

- nasze Duszpasterstwo Dorosłych "ALFA" zaprasza na spotkanie tych wszystkich, którzy pragną w większym gronie podyskutować i rozważać teksty Pisma Świętego. Spotkanie rozpoczyna się Mszą św. o godz. 18.00, później przechodzimy do salki parafialnej

 

- na Mszę św. o godz. 18.00 i później na zbiórkę zapraszam również naszych ministrantów

 

4. W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 9.00 (rozpoczynamy Mszą św.) do 18.00 oraz od 19.00 do 21.00, zakończona Kompletą i Komunią Św.. Spowiedź św. od godz. 17.00 do 18.00 oraz od 19.00 do 21.00.

 

5. W piątek, 23 marca, Duszpasterstwo Młodych parafii św. Augustyna wraz z Duszpasterstwem parafii pw. Wszystkich Świętych w Kórniku zapraszają na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Rozpoczynamy Mszą św. w naszej kaplicy o godz. 22.00, a kończymy trasę w Kórniku chwilą adoracji Najświętszego Sakramentu i spotkaniem przy wspólnym stole oraz małym poczęstunkiem (kawa, herbata, grochówka, kiełbasa). Zapisy i dokładne informacje u pana kościelnego Janusza w zakrystii lub na stronie EDK.

 

6. W sobotę na Cytadeli, o godz. 19.00, odegrane zostanie tradycyjne Misterium Męki Pańskiej – potężna i piękna inscenizacja ostatnich chwil Pana Jezusa. Zachęcam do udziału.

 

7. Niedziela za tydzień to Niedziela Palmowa, rozpoczynająca Wielki Tydzień:

 

- przed kaplicą będą sprzedawane palmy. Nasi dziadkowie i babcie takie poświęcone palmy zatykali do wazonów, aby przez cały rok zapewniały Boże błogosławieństwo domostwom

 

- przed kaplicą zbierane będą do koszyczka ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego oraz ołtarza na czas Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Serdeczne "Bóg zapłać" za wszelką pomoc

 

8. W poniedziałek, 26 marca, zapraszamy na wspólny, parafialny wyjazd do kina na film "Ignacy Loyola" - o św. Ignacym, założycielu zakonu jezuitów, twórcą świetnych ćwiczeń duchowych. Seans o godz. 20.00, koszt 30 zł (autokar i film). Zapisy w zakrystii.

 

9. Organizujemy krótką pielgrzymkę do Neapolu i Pompejów. W Neapolu chcemy odwiedzić miejsca związane ze świątobliwym kapłanem ks. Ruotolo Dolindo (autorem modlitwy "Jezu, Ty się tym zajmij"), a w Pompejach bazylikę M.B. Królowej Różańca i miejsca związane z bł. Bartolo Longo (propagatorem Nowenny Pompejańskiej). Termin: 14 - 18 maj, koszt: 1300 zł. Zostały ostatnie 2 miejsca.

 

10. W dniach od 23 do 25 marca organizowane są rekolekcje "Winnica Racheli" dla tych wszystkich, którzy uczestniczyli w sytuacji aborcji lub jej sami dokonali i odczuwają z tego powodu konsekwencje emocjonalne i duchowe. Dokładniejsze informacje w biurze parafialnym.

 

11. Zbiórki w najbliższym czasie:

 

- do dziś zbieramy środki higieny dla bezdomnych (mydła, szampony, szczoteczki do zębów, pastę do zębów, gąbki, maszynki do golenia, itd) - można składać w przedsionku

 

- do przyszłej niedzieli do kosza wystawionego w przedsionku zbieramy słodycze dla uboższych dzieci z naszej parafii (na "zajączka)

 

- w przedsionku kaplicy wyłożone są koperty na daninę diecezjalną

 

 

WARSZTATY:

Wraz z Zarządem Wiejskiego Stowarzyszenia Integracyjnego WIESTIN zapraszamy na rodzinne warsztaty plastyczno - florystyczne "Święta jak u babci - Wielkanoc". Termin: poniedziałek 19.03, od godz. 20.00 oraz sobota 24.03, od godz. 12.00 do 14.00. Miejsce: świetlica parafialna. Warsztaty są bezpłatne.

 

 

SPOWIEDŹ PRZEDŚWIĄTECZNA

W NASZYM DEKANACIE:

 

piątek, 23.03, od 9.00 do 10.00 oraz od 19.00 do 20.30 - Głuszyna

 

sobota, 24.03, od 8.00 do 10.00 oraz od 14.00 do 17.30 - Starołęka

 

poniedziałek, 26.03, od 9.00 do 10.00 oraz od 19.00 do 20.30 - Kamionki

 

wtorek, 27.03, od 6.00 do 8.00; od 9.00 do 11.00; od 16.00 do 17.30 oraz od 19.00 do 21.00 - Czapury

 

 

WSKAZANIA PASTERSKIE

DOTYCZĄCE PRZEPISÓW POKUTNYCH

W ZWIĄZKU Z WIELKIM POSTEM 2018

 

„Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy” (Dz 3,19-21). Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, na podstawie prawa Bożego zobowiązani są czynić pokutę. Żeby jednak – przez wspólne zachowanie pokuty – złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, podczas których wierni powinni przeznaczać więcej czasu na modlitwę, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość (por. kan. 1249 KPK). Dniami pokuty w Kościele powszechnym są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu (por. kan. 1250 KPK).

Mając na uwadze powyższe normy, polecam, aby w Archidiecezji Poznańskiej przestrzegano następujących zasad:

 

A. PRZEPISY POSTNE

 

1. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły

 

Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w następujące dni:

we wszystkie piątki całego roku,

w Środę Popielcową.

 

Równocześnie – ze względu na tradycję tego dnia w Polsce – zachęcam wiernych do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia.

 

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość.

 

Wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w następujące dni:

w Środę Popielcową,

w Wielki Piątek.

 

Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.

 

Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.

 

Dla słusznej przyczyny proboszcz może udzielić w pojedynczym przypadku – poszczególnym wiernym, poszczególnym rodzinom lub wspólnotom wiernych – dyspensy od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych, z wyjątkiem:

Środy Popielcowej,

Wielkiego Piątku.

Proboszcz winien jednak nałożyć na korzystających z dyspensy obowiązek modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz złożenia ofiary do skarbony z napisem „Jałmużna postna”, względnie częstszego spełniania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.

Z dyspensy udzielonej przez jakiegokolwiek proboszcza Archidiecezji Poznańskiej mogą korzystać wierni Archidiecezji Poznańskiej wszędzie, gdziekolwiek się znajdują, a także wszyscy inni wierni przebywający na terenie Archidiecezji Poznańskiej.

Tej samej władzy dyspensowania udzielam wszystkim kapłanom podczas pełnienia posługi duszpasterskiej na cmentarzach komunalnych Poznań-Junikowo i Poznań-Miłostowo, a także spowiednikom przy sprawowaniu Sakramentu Pokuty.

Prośbę o dyspensę – w formie pisemnej – można także kierować do Kurii Metropolitalnej.

Przed posiłkiem należy poinformować zainteresowanych o udzielonej dyspensie.

 

2. Powstrzymywanie się od zabaw

Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i wolności serca (zob. KKK 2043). Obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.

 

B. CZAS KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ

 

Czas Komunii wielkanocnej, obejmuje okres od Środy Popielcowej, tj. od dnia 14 lutego 2018 r. do Niedzieli Najświętszej Trójcy, tj. do dnia 27 maja 2018 r. Przyjęcie Komunii św. z okazji Wielkanocy w naznaczonym terminie należy do podstawowych obowiązków katolika.

Zachęcam gorąco Archidiecezjan, aby z żywą wiarą i żarliwą skruchą przystąpili do Sakramentu Pojednania i duchowo odnowieni przyjęli Chrystusa w Komunii św.

 

C. DANINA DIECEZJALNA

Każdy wierny – w miarę swoich możliwości – zobowiązany jest do troski o potrzeby wspólnoty Kościoła. Jedną z form tej troski jest danina diecezjalna, składana w okresie Wielkiego Postu na potrzeby naszej Archidiecezji. Fundusze z daniny diecezjalnej przeznaczane są na działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, na potrzeby Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz na funkcjonowanie instytucji centralnych Archidiecezji.

     

Serdecznie dziękuję za zrozumienie tych potrzeb i za składane ofiary.

 

 

† Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański